Oferta produse
Oferta produse
Cos cumparaturi

Paracetamol 250Mg*6Sup Sintofarm

Paracetamol 250Mg*6Sup Sintofarm
OTC
Paracetamol 250Mg*6Sup Sintofarm
  • Disponibilitate: > 50 ct
  • Producator: SINTOFARM
  • Cod produs: I16487
  • EAN: 5944715001295
16.00 Lei
fara taxe: 14.68 Lei
Data expirării:
30-12-2025
Pretul afisat este valabil pentru comenzile online si contine TVA.
Pretul in farmacie poate varia.

Livrarea acestui produs se face cu urmatoarele costuri:
Livrare la domiciliu: 15 lei
Livrare la EasyBox: 15 lei

pentru plata in numerar - costul de procesare este de 2 lei

Ridicare personala din farmacie - doar din reteaua de farmacii Jud.Giurgiu si Ilfov : 0 lei cost (veti fi contactat telefonic pentru locatie)

PARACETAMOL SINTOFARM – Supozitoare pentru Tratamentul Simptomatic al Durerilor și Febrei 💊🌡️


1. Ce este Paracetamol Sintofarm supozitoare și pentru ce se utilizează

Paracetamol Sintofarm supozitoare este un medicament utilizat pentru tratamentul simptomatic al durerilor ușoare și medii și febrei, incluzând:

  • Cefalee (dureri de cap)
  • Durere dentară
  • Durere faringiană
  • Durere postvaccinală
  • Luxații și dureri postchirurgicale
  • Febră de diverse cauze

Este indicat și pentru pacienții cu intoleranță digestivă la salicilați sau sensibilitate la derivați pirazolinici.


2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Paracetamol Sintofarm supozitoare

Contraindicații
Nu utilizați Paracetamol Sintofarm supozitoare dacă sunteți alergic la:

  • Paracetamol sau orice alt ingredient al medicamentului
  • Fenacetină sau aspirină
  • Aveți insuficiență hepatică sau renală gravă, hepatită virală, alcoolism
  • Deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenază
  • Antecedente de rectită, anită sau rectoragie

Precauții

  • Utilizarea pe termen lung a unor doze mari se va face sub strictă supraveghere medicală, având în vedere riscul de afectare a funcției renale și hepatice.
  • Nu depășiți doza recomandată pentru vârsta și greutatea copilului.
  • Evitați asocierea cu alte medicamente care conțin paracetamol pentru a preveni supradozajul.
  • Consultați medicul dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra nu cedează în 3 zile.

3. Cum să utilizaţi Paracetamol Sintofarm supozitoare

Doza recomandată:

  • Copii cu vârsta între 3 și 7 ani: 250 mg (1 supozitor) de 1-2 ori pe zi
  • Copii cu vârsta între 7 și 15 ani: 250 mg (1 supozitor) de 1-3 ori pe zi
  • Doza maximă: Nu trebuie să depășească 80 mg/kg corp/zi
  • Administrare: Intrarectal

Doza recomandată depinde de greutatea corporală, iar la copii cu greutate mai mică de 37 kg, se va respecta această limită.


4. Reacții adverse posibile

Paracetamol Sintofarm supozitoare poate provoca reacții adverse, de obicei rare, inclusiv:

  • Erupții cutanate, prurit
  • Trombocitopenie (scăderea numărului de trombocite)
  • Hepatită (icter, oboseală, dureri abdominale)
  • Colică renală, insuficiență renală
  • Iritații rectale și anale

În caz de reacții adverse grave, întrerupeți tratamentul și contactați medicul.


5. Cum se păstrează Paracetamol Sintofarm supozitoare

  • Temperatura: A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original
  • Perioada de valabilitate: Nu utilizați după data de expirare inscripționată pe ambalaj
  • Siguranța copiilor: Nu lăsați medicamentul la îndemâna copiilor

Deșeurile medicamentelor: Nu aruncați medicamentele la canalizare sau în gunoi. Întrebați farmacistul cum să le aruncați în mod sigur.


6. Conținutul ambalajului și alte informații

Substanța activă: Paracetamol
Componente inactive: Gliceride de semisinteză, parafină lichidă

Aspect: Supozitor în formă de torpilă, alb-gălbui, fără miros

Prezentare: Cutie cu 6 supozitoare

Nu exista review-uri pentru acest produs.

Adauga un review

Te rog sa te conectezi sau sa te inregistrezi pentru a adauga un review